dijital fotoğraf
31 Ocak 2015 Cumartesi

YAZILAREtiketler

dijital çerçeve, dijital fotoğraf çerçevesi, digital çerçeve, dijital fotoğraf albümü, dijital resim çerçevesi, digital çerçeveler, dijital resimlik, dijital fotoğraf albümleri, dijital resim albümü, dijital fotograf albümü, philips digital çerçeve, samsung digital çerçeve, kodak digital çerçeve, sony digital çerçeve, digital picture frame, digital photo frame, toshiba digital çerçeve, digimax digital çerçeve, dıgıtal cerceve, dijital foto albüm, dıjıtal cerceve, dijital foto albümü, orite digital photo frame
Yazan: Ali Selçuk Birol - Tarih: 10-Ocak-2010         Arkadaşına ilet

Dijital Fotoğraf Çerçevesi Satınalma Rehberi

DİJİTAL FOTOĞRAF ÇERÇEVESİ SATINALMA REHBERİ Günümüzde artık basit bir fotoğraf çerçevesinin ötesinde nerdeyse bir medya oynatıcısı (media player) haline gelmiş olan dijital fotoğraf çerçeveleri sayısız özellikleri ile müşterilerin satın alma kararlarını zorlaştırmaktadırlar.


Bugün artık sadece fotoğraflarınızı seyretmenin dışında, mp3 müzik parçalarınızı dinleyip VCD, DVD, DivX gibi popüler formatlardaki birçok video dosyalarınızı seyredebileceğiniz dijital fotoğraf çerçeveleri, wifi ve bluetooth desteği, takvim, saat, alarm, zaman ayarlı çalışma, e-kitap (e-book) desteği, TV, bilgisayar ve kulaklık çıkışları, uzaktan kumanda gibi sayısız bir çok özelliği barındırmaktadırlar.


Sonuçta her satın alma kararında olduğu gibi satın alacağınız üründe ihtiyacınız olan ve gerçekten kullanacağınız özellikler için para ödemelisiniz. Ancak yine her üründe olduğu gibi dijital resim çerçevelerinde de satın alma esnasında değerlendirilmesi gereken, ürünün kalitesini ve gerçek değerini belirleyen temel özellikleri vardır.


Çerçeve ölçüsü

Piyasada 2,50 inç’den başlayan ve 15 inç’ e kadar giden muhtelif ebatlarda çerçeveler bulunmaktadır. Bugün için tercih edilen en popüler ölçüler 7 ve 8 inç ‘lik çerçevelerdir. Bizim tavsiyemiz, hem göz doldurması hem de uygun maliyeti açısından ideal bir ölçü olan 8 inç’dir. Tabi daha kısıtlı bütçesi olanlar 7 inçi tercih edebilirler.


Ekran formatı

Piyasada satılmakta olan dijital resim çerçevelerinin ekran formatları 16:9 ve 4:3 dür. 16:9 bildiğimiz geniş ekran (widescreen) televizyonların ekran formatıdır. Yaygın olarak bulunan 7 inç’lik çerçevelerin çoğu 16:9 formatındadır. 8 inç ve daha büyük ekranlı dijital çerçevelerde 4:3 ekran formatı da yaygın olarak kullanılmaktadır. Her nekadar ekran formatını menüden ayarlamak mümkün olsa da bir resim çerçevesi için 4:3 ekran formatı tercih sebebi olabilir.


Ekran çözünürlüğü

Bugün yaygın olarak satılmakta olan 7 inç çerçeveler genellikle 480X234 piksel ekran çözünürlüğüne sahiptir. Eğer bütçeniz müsade ediyorsa tavsiyemiz muhakkak 800X480 piksel WVGA ekran çözünürlüğünden taviz vermemeniz yönünde olacaktır. 8 inç çerçevelerde de 640X480 değil 800X600 pikseli tercih etmenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir teknoloji ürünleri mağazasına gidip dijital fotoğraf çerçevelerini inceleyerek farklı ekran çözünürlüklerinin görüntü kalitesi üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilirsiniz.


Ekran parlaklığı

Ekran parlaklığı, görüntü netliğini ve kalitesini birinci dereceden belirleyecek bir diğer özelliktir. Piyasada yine muhtelif parlaklık değerlerinde dijital resim çerçevesi bulabilirsiniz ancak tavsiyemiz parlak ve net bir görüntü için 300 cd/m2 ‘den azına pek razı olmamanızdır.


İlave özellikler

Kolay kullanımı sağlayacak uzaktan kumanda, anlaşılır Türkçe menü, gerektiğinde dijital çerçevenizdeki görüntüyü LCD / Plazma televizyonunuza aktarabileceğiniz bir TV AV çıkışı, dijital çerçevenizin belirlediğiniz saatlerde çalışmasını sağlayacak bir zaman ayar fonksiyonu v.s. gibi bir çok ilave özellik, ürünün işlevselliğini ve kullanım kolaylığını arttıracaktır. Önemli olan fayda / maliyet oranını dikkate alarak ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir dijital fotoğraf çerçevesi seçmenizdir.


Sayfa  1 
Yorumlar
Yorum Gönder
İsim:
ePosta:
Yorum: